KALEMİN BEREKETİ HAT VE TEZHİP SERGİSİ AÇILDI

Albaraka Sanat Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi açılışı yapıldı.Hat ve Tezhip Sergisi 16-28 Şubat tarihleri arasında Bolu Belediyesi Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezinde Sanatsever halkımızın hizmetindedir.

Nerede bir sanatçının elinden çıkmış bir hat eseri görsem, okumaya çalışır, zaman zaman da okumakta zorlanır, neden okuyamıyorum diye kendi kendimi suçlarım. Bir bilenin yardımı ile okuduğumda ise insanın gönül dünyasına hitap eden bu yazıyı yazana karşı olan hayran ve takdirim kat kat artar.

İlimizde ki Mehmet Yücetürk sanat merkezinde Albara Türk’ün girişimleri ile hat ve tezhip sergisi için,

Gazetemize telefon edilip haber verildiğinde,” bu görsel şöleni kaçırmayayım, aynı zamanda okuyucularımla paylaşırım” dedim.

Albara Türk’ün Bolu şube müdürü, dost insan, Atilla Demiröz’e yolda karşılaştığımda “Cevat Bey geliyorsun değil mi” dedi. Beraber sergi alanına gittik.

İlgililerden öğrendim ki: ülkemizde kültür ve sanata pek yatırım yapılmazken, az da olsa sanata yatırım yapan kuruluşlardan birisi de Albara Türk yatırım Bankasıymış.

2005 yılından beri her üç senede bir hat ve tezhip konusunda uluslararası yarışma düzenleniyormuş. Bu yarışmalara 20 farklı ülkeden 129 sanatçı katılmış. Dereceye giren eserler dünyanın çeşitli ülkelerinde sergilenmiş ve çok büyük ilgi görmüş. 2018 yılının ilk sergisi de Bolu’da açılarak, sanatseverlerin beğenisine sunulmuş…

Açlışa, Bankanın Genel Müdür yardımcısı Hasan Altındağ, Valimiz aydın Baruş ve kalabalık sanatseverin katıldığı görüldü.

Açılışta, AlbaraTürk Bankası olarak kültürel değerlerimizi ve klasik sanatımızı yaşatmasına yönelik çalışmalarımız devam edeceğini belirten Hasan Altındağ “böylesi bereketli vehuzurlu şehirde sanatseverlerle buluşmak bizler için başlı başına bir gurur kaynağıdır “ dedi.

Valimiz Aydın Baruş’ta, hat sanatın önemini veciz bir şekilde ifade ederken “hat sanatı harflere ruh veren bir sanattır, her harf ve çizgide bir duygu bir his yansıması ve derinliğine bir anlayışın yansımasını görürüz” derken, gerçekten, önemli bir tespitte bulunuyordu.Zaten, sergilenen eserleri hanım efendi ile beraber, tek tek ilgilenmesi bu sanata pek te uzak olmadığını gösteriyordu.

Hani hep söylenir. “Kuran’ı Kerim Mekke’de naziloldu, Mısır’da okundu, İstanbul’da yazıldı” sözünü anlamak isteyenler, sanat merkezine şöyle bir uğrayıversinler derim.

Devraldığımız kültür mirasımızı aynı sorumlulukla gelecek nesillere taşıyıp, yüzyıllık eserlerin yanında, son nesillerin eserlerini de bir arada göstererek, bu görsel şöleni sanatseverlere yaşatan Albara Türk yetkililerine teşekkür derim.

Bu arada, ilimizde de Gürdane Ergin can riyasetinde hat sanatı kurslarının açıldığını öğrendim.İlgilenenlere duyururum.

Talebeliğimde, zor da olsa, yaptığım besmele levhasını özenle çerçeveletip evimizin duvarına asmıştım; ama pekte yeteneğimin olmadığını anladım. keşke yeteneğim olsa da bu kurslara ben de katılsam.

Sergideki bunca levhaların arasındaki anlamını ve görselliğini çok beğendiğim eseri sizlerle paylaşmayı uygun gördüm. Sanırım sizde beğenirsiniz.

Cevat ÖZSOY/Bolu’nun Nabzı