BSM Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği’nin, Fotoğraf Sergisine ev sahipliği yaptı

Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği’nin, 23 kadın üyesinin 44 fotoğrafından oluşan sergi, 08 Mart 2017 Çarşamba günü Saat 17.30’da Bolu Belediyesi Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezinde açıldı.

Büyük katılımla gerçekleşen serginin açılışında konuşma yapan BOFSAD Başkanı Hamza Canbaş: “08 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bütün kadınlarımıza hayırlı olsun. Emekçi kadınla gününün 1857 yılından bugüne geldiğini, aslında bir ‘Anneler Günü, Babalar Günü’ gibi bir gün olmadığını biz biliyoruz. Kadınların katledilişi ile ilgili bir gün olduğunu kısaca hatırlatmak istiyorum sizlere. Ben, kadınlar hayatımıza renk kattıkları için hepsine tek tek çok teşekkür ediyorum. Bu sergi, Bolu Fotoğraf Sanatı Derneğinin kadın üyelerinden oluşan bir sergidir.  Derneğimizin sadece kadın üyeleri eser gönderdiler. Ben, bu anlamda,  günün sahiplerine sözü bırakmak istiyorum.” diye belirtti.

BOFSAD Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Kudu Arıcan konuşmasını: “ Bugünün tarihine bakıldığında, 1857 yılında bir fabrikada çalışan 120 emekçi kadının grevleri esnasında, yapılan saldırı sonucunda hayatlarını kaybettikleri için böyle bir gün olmasına karar verilmiş. Türkiye’de 1921 yılından sonra “Emekçi Kadınlar Günü” olarak ortaya çıkmış. Biz dernek olarak, böyle bir sosyal sorumluluk projesi yapmayı gerekli bulduk. Gerçektende çok güzel bir çalışma oldu. Gerek dernek adına, gerek kadınlar olarak zaten bu konularda elimizden geleni yapıyoruz. Bu anlamlı günde sizleri de burada görmek bizleri çok sevindirdi. Katıldığınız için teşekkür ediyoruz.” diyerek tamamladı.

HEM DÜNYADA HEM DE TÜRKİYE’DE KADINLAR HALA BU ÇİLEYİ ÇEKİYOR.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, sergi açılışında: “ Kadınlarımız tüm dünyada, bilhassa bizim topraklarımızda çok önemli. Allah zaten onları özel yaratmış. Bir evin bütün işlerini yapacaklar, evi idare edecekler, birde erkekleri idare edecekler. Bu kadar işi beceren başka bir yapı yoktur. Bunu yapan bir tek kadınlardır. Tabi söylendiği gibi kötü bir tarihiyle de bugün ortaya çıkmış, sanki bu tarih devamlı tekerrür ediyor. Hem dünyada hem de Türkiye’de hala kadınlar bu çileyi çekiyor. Neden? Bu çile çekmelerinin tek sebebi var, bedensel güç farklılığıdır. Başka bir anlamı yok bunun. Ama kadınlar çok özeldir.”diye belirtti.

Bolu Belediyesi Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezinde ki BOFSAD “Kadınca Kararınca” Fotoğraf Sergisini sanatseverler 17 Mart 2017 tarihine kadar ziyaret edebileceklerdir.